O nas
Kilka słów
Fundacja Greenpower Polska została założona w lutym 2014 roku. Inicjatorami pomysłu, a zarazem założycielami fundacji są ambitni studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy w czasie studiowania czynnie uczestniczyli w projektowaniu oraz budowie pojazdów elektrycznych w ramach międzywydziałowego projektu studenckiego – Silesian Greenpower. Pojazdy te, biorąc udział w wyścigach, odnoszą liczne sukcesy i zwycięstwa, dzięki którym projekt od wielu lat cieszy się dużą sławą zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. To właśnie czynny udział w rozwoju projektu oraz w zawodach z cyklu Greenpower zainspirował grupę studentów do założenia fundacji promującej i organizującej wyścigi w Polsce. Zawody Greenpower narodziły się w Anglii gdzie organizowane były wyścigi pojazdów elektrycznych konstruowanych przez brytyjską młodzież. Wraz z dołączeniem do rywalizacji polskiej drużyny zawody Greenpower przyjęły rangę międzynarodową. Na chwilę obecną w wyścigach biorą udział drużyny z całego świata np. USA, RPA czy Portugali. Rozgrywane są one w czterech klasach wiekowych, dlatego też mogą w nich brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz studenci.
Obserwując efekty pracy młodzieży z Wielkiej Brytanii, nie należy zapominać o potencjale drzemiącym w polskiej młodzieży szkolnej i studentach. Wysoki poziom nauczania w polskich szkołach oraz zamiłowanie uczniów do sportów motorowych i motoryzacji to istotne czynniki, które sytuują potencjalnych inżynierów w gronie doskonałych uczestników ekologicznej ligi. Na uwagę zasługuje duża liczba szkół i uczelni wyższych o profilu technicznym, co bez wątpienia poszerza grupę docelowych odbiorców działań fundacji. Wyścigi samochodów elektrycznych, a przede wszystkim sam proces ich projektowania i konstruowania jest doskonałym polem do twórczego rozwijania młodych umysłów. Regulamin wyścigów przewidujący zastosowanie takiego samego źródła zasilania i rodzaju napędu wznieca w przyszłych inżynierach kreatywność w poszukiwaniu możliwości polepszania parametrów pojazdów przez nich budowanych. Elementem podnoszącym poprzeczkę trudności w całości projektu jest fakt ograniczonego czasu na przejazd po torze wyścigowym w trakcie wyścigu.
Pojazdy startujące w zmaganiach „EkoLigi” zasilane są dwoma akumulatorami elektrycznymi o jednakowej pojemności. Dostarczają one energię do szczotkowych silników prądu stałego o mocy 240 W. Cechy konstrukcyjne pojazdów skupiają się głównie na osiągnięciu maksymalnie najmniejszego poboru mocy, zminimalizowaniu oporów ruchu oraz zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy. Polska edycja zmagań z cyklu Greenpower będzie miała miejsce na najwyższej klasy torze wyścigowym w kraju – Torze Poznań. Pętla o długości ponad 4 km pozwala na osiągnięcie znacznych prędkości, gwarantujących odpowiednią dawkę adrenaliny w trakcie rywalizacji zawodników, a także daje pole do popisu dla młodych inżynierów w aspekcie obrania optymalnej strategii poruszania się po torze. Fundacja w ramach swojego działania poszukuje na terenie Polski miejsc w których można zorganizować serię wyścigów polskiej ligi. Wyścigi są atrakcją nie tylko dla uczestników lecz cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ludzi nie związanych na co dzień z wyścigami. Obecność na torze i podziwianie wyników pracy młodych konstruktorów jest świetnym pomysłem na niedzielny wypoczynek, a równocześnie niebagatelną atrakcją dla dzieci.
U korzeni fundacji leży wiele szczytnych idei, a promowanie ekologii jest jedną z nich. Propagowanie ekologicznego stylu życia wśród młodzieży jest doskonałym sposobem zaszczepienia świadomości i możliwości, jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii elektrycznej. Ekologiczne wyścigi uczniów i studentów, razem z szerzeniem proekologicznej świadomości dają niespotykane możliwości zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej z obszarów nie tylko ściśle związanych z mechaniką pojazdową, ale także z innych dziedzin nauki, takich jak fizyka czy matematyka. Nie bez znaczenia jest także ujednolicona formuła zawodów odbywających się zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Młodzież może bez przeszkód startować w zawodach organizowanych na wyspach brytyjskich, co pozwoli na zapoznanie się z tamtejszą kulturą i doskonalenie znajomości języków obcych w praktyce. Sukcesy odniesione na arenie międzynarodowej bez wątpienia będą skutkowały podniesieniem rangi prestiżu polskich szkół technicznych, a uczestnicy wyścigów zdobędą swoistą kartę przetargową potrzebną do pozytywnego rozpoczęcia kariery zawodowej jako młodzi inżynierowie.
Zaproszenie do udziału w wyścigach uczniów z krajów sąsiadujących z Polską jest wyjątkową okazją do zorganizowania międzynarodowego wydarzenia, które da liczne możliwości do poznawania innych kultur krajów Europy oraz wymiany naukowych doświadczeń. Na potrzeby aranżacji wyścigów elektrycznych fundacja Greenpower Polska nawiązała długofalową współpracę, między innymi z organizacjami takimi jak, Automobilklub Wielkopolski oraz Fundacja Greenpower Education Trust. Głównym partnerem jest światowy gigant szeroko pojętego przemysłu firma Siemens, która wspiera zarówno polską jak i angielską edycję wyścigów Greenpower. Dzięki takim partnerom wyścigi pojazdów elektrycznych w Polsce zyskują prestiż i odpowiednią rangę.